Vi skal bare undgå hjørnespark til dem + ingen frispark omkring feltet = sikkert videre :_)
FCK vinder i ordinær spilletid (FCK avancerer)
Uafgjort (FCK avancerer)
Rakow vinder med 1 mål (FCK avancerer efter forlænget spilletid og evt. straffespark)
Rakow vinder med 1 mål (Rakow avancerer efter forlænget spilletid og evt. straffespark)
Rakow vinder med 2+ mål (Rakow avancerer)
Vi skal bare undgå hjørnespark til dem + ingen frispark omkring feltet = sikkert videre :_)
Præcis :-) og det undgår vi ikke.
Puuhh.. Jeg har en fornemmelse af københavnsk arrogance. Alt for meget snak om hvem vi kan møde i chl gruppespil og alt for lidt fokus på at vi faktisk var piv heldige med, at komme fra Polen med en sejr.
Jeg frygter at vi bliver taget på fysikken og står med et flashback til dengang vi mødte Jablonec.
Nees, stik mig en opstilling med så meget fysik og arbejdskraft som muligt, samt en meget kontrolleret tilgang til offensiven.
Ikke for mange overlap fra backerne eller løb op igennem kæderne fra Vavro/Diks.
Gerne med Corner på toppen til at tage imod befrierne nedefra engang imellem.
Det bliver ikke kønt, det her..
Det tror jeg bliver en farlig tilgang det der. Vi skal først og fremmest turde spille vores eget spil, og være modige og aggressive. Prøver vi at gøre det til en fysisk og rodet kamp, så bliver det jo præcis som polakkerne ønsker, og de er bedre end os til denne disciplin. Håber for guds skyld ikke at se en nervøs og forkrampet præstation. Vi skal ud med 100% og mose på fra første fløjt og på den måde få hele Parken med. Så er jeg sikker på vi kan vinde komfortabelt.
Jeg er en af de arrogante, som er ret overbevist om, at vi vil være i stand til at spille os godt rundt om polakkerne. At det ikke lykkes i første kamp synes jeg i meget høj grad skyldes banen, som var elendig til vores spil. Det bliver noget helt andet i Parken.
Polakkerne kommer til at løbe rigtig meget forgæves fordi de på et tidspunkt er nødt til at komme frem og jagte bolden, hvis de fortsat er bagud samtlet. Det kommer nok ikke til at ske i den første halvdel af kampen, selvom de er glade for deres ikke alt for koordinerede genpres. Men vi så i Polen, at deres stamina ikke er den bedste. Så jo mere vi får dem ud at løbe tidligt i kampen jo bedre får vi det sidst i kampen, hvis vi stadig har resultatet.
Vi skal for alt i verden "bare" undgå dumme frispark omkring feltet og ikke give nemme hjørnespark væk.
Okay nu er nerverne sgu kommet og det er ikke de små af slagsen!! Puha hvor jeg frygter at vi fucker det her op!!…..
Virkelig mærkelig første halvleg. Vi har bolden alt for lidt og får slet ikke styr på vores opbyggende spil, der er simpelthen for mange tekniske fejl og også alt for mange nemme boldtab - nerverne må alligevel være der.
Så får vi et af de mål, hvor jeg ville eksplodere hvis det var imod os og et lucky punch og vi er foran 1-0. I cirka 2 minutter tænkte jeg, så er vi videre - men helt ærligt, hvis vi ikke får bedre styr på bolden og vores spil, så er jeg virkelig bange for en udligning. Der vil give dem blod på tanden og vist tror jeg først vi bliver nervøse og får svært ved at tæmme og holde på bolden.
Taktikken har virket og vi har ikke givet meget væk, men jeg synes vi mangler kontrol
Hvis dette er det spillemæssige niveau, vi kan forvente fra Neestrups FCK fremadrettet, tænker jeg, at det er slut med tilskuerfremgangen. Det er godt nok en forfærdelig omgang fodbold, når man ser bort fra resultatet.
Vinderen har ret og alt det der, men Neestrup viser sig som en tøsedreng i dag. Rædderlig kamp.
GRIMT, GRIMT, GRIMY, GRIMT, GRIMT, GRIMT... Men FUCKING CHAMPIONS LEAGUE!
Legendarisk! Nu skal der rykkes, PC! Vi står stærkt og skal lukrere ved at udvikle. Det her kan skubbe. Wauw!
There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)