Udover vores egen kamp i denne runde, er der flg. at holde øje med i denne uge ift. evt. seedning af danske hold i kommende lodtrækninger samt landekoefficienter.
Ift. seedning:
Champions League:
- Celtic møder estiske Nomme Kalju, og starter hjemme. Går de videre, møder de vinderen af Cluj vs. Maccabi Tel Aviv i 3. runde.
- Ajax starter ude mod PAOK i 3. runde.
Ryger Ajax og/eller Celtic ud i kvalifikationen, er FCK i 3. seedningslag i CL-gruppespillet i tilfælde af succesfuld CL-kval.
Europa League:
(hold markeret med fed skrift har højere koefficient end FC Midtjylland og spiller i 2. runde)
- Espanyol vs. Stjarnan
- Legia Warszawa vs. KuPS
- Flora Tallinn vs. Eintracht Frankfurt
- Alashkert vs. Steuea Bukarest
- Domzale vs. Malmö FF
- Torino vs. Debrecen
- Wolverhampton vs. Crusaders
- Connah's Quay Nomads vs. Partizan Beograd
Hvis FC Midtjylland skal være seedet i en evt. play-off runde, skal mindst 4 af de ovenstående hold markeret med fed skrift ryge ud i denne runde.
Ift. landekoefficienter:
11. Østrig (+3.550 point, inkl. CL-bonus) 3 hold sikret europæisk gruppespil.
- Red Bull Salzburg (i CL-gruppespil, seedet til 3. seedningslag)
- Wolfsberger AC (i EL-gruppespil)
- LASK Linz (Møder vinderen af PSV vs. Basel i 3. CL-kvalrunde, sikret EL-gruppespil)
- Sturm Graz (Møder Haugesund i 2. EL-kvalrunde, møder taberen af PSV vs. Basel i evt. 3. runde)
- Austria Wien (møder vinderen af Shamrock Rovers vs. Apollon Limassol i 3. EL-kvalrunde)
12. Holland (+1.975 point) ingen hold sikret europæisk gruppespil
- Ajax (møder PAOK i 3. CL-kvalrunde)
- PSV (møder Basel i 2. CL-kvalrunde (League Path), møder enten LASK Linz i evt. 3. CL-kvalrunde eller Sturm Graz i 3. EL-kvalrunde)
- Feyenoord (indtræder som seedet i EL-play-off runden)
- AZ (møder Häcken i 2. EL-kvalrunde, møder Mariupol i evt. 3. runde)
- Utrecht (møder Zrinjski Mostar i 2. EL-kvalrunde, møder vinderen af Domzale vs. Malmö FF i evt. 3. runde)
13. Tjekkiet (+0.425 point) 1 hold sikret europæisk gruppespil
- Slavia Prag (indtræder som useedet i CL-play-off, er sikret som minimum EL-gruppespil)
- Viktoria Plzen (møder Olympiakos i 2. CL-kvalrunde (League Path), møder Istanbul Basaksehir i evt. 3. CL-kvalrunde eller Antwerpen i 3. EL-kvalrunde)
- Sparta Prag (møder Trabzonspor i 3. EL-kvalrunde)
- Jablonec (møder Pyunik i 2. EL-kvalrunde, møder vinderen af Wolverhampton vs. Crusaders i evt. 3. kvalrunde)
- Mlada Boleslav (møder Ordabasy i 2. EL-kvalrunde, møder vinderen af Alashkert vs. Steuea Bukarest i evt. 3. kvalrunde)
14. Danmark (+0.000)
- FCK (møder The New Saints i 2. CL-kvalrunde, møder vinderen af Røde Stjerne vs. HJK i evt. 3. runde)
- FCM (møder vinderen af Glasgow Rangers vs. Progrès Niederkorn i 3. EL-kvalrunde)
- Esbjerg (møder Saligorsk i 2. EL-kvalrunde, møder vinderen af Torino vs. Debrecen i evt. 3. runde)
- Brøndby (møder Lechia Gdansk i 2. EL-kvalrunde, møder Braga i evt. 3. runde)
15. Cypern (-1.750 point) ingen hold sikret gruppespil
- APOEL (møder Sutjeska i 2. CL-kvalrunde, møder vinderen af Dundalk vs. Qarabag i evt. 3. runde)
- AEL Limassol (møder Aris i 2. EL-kvalrunde, møder vinderen af Molde vs. Cukaricki i evt. 3. runde)
- AEK Larnaca (møder Levski Sofia i 2. EL-kvalrunde, møder vinderen af Gent vs. Viitorul i evt. 3. runde)
- Apollon Limassol (møder Shamrock Rovers i 2. kvalrunde, møder Austria Wien i evt. 3. runde)
16. Grækenland (-2.975 point) ingen hold sikret europæisk gruppespil
- PAOK (møder Ajax i 3. CL-kvalrunde)
- Olympiakos (møder Viktoria Plzen i 2. CL-kvalrunde (League Path), møder Istanbul Basaksehir i evt. 3. CL-kvalrunde eller Antwerpen i 3. EL-kvalrunde)
- AEK Athen (møder vinderen af Honved og Craiova i 3. EL-kvalrunde)
- Atromitos (møder Dunajska Streda i 2. EL-kvalrunde, møder vinderen af Legia Warszawa og KuPS i evt. 3. runde)
- Aris (møder AEL Limassol i 2. EL-kvalrunde, møder vinderen af Molde vs. Cukaricki i evt. 3. runde)
18. Schweiz (-4.375 point) 2 hold sikret europæisk gruppespil
- Young Boys (indtræder som useedet i CL-play-off)
- FC Basel (møder PSV i 2. CL-kvalrunde (League Path), møder enten LASK Linz i evt. 3. CL-kvalrunde eller Sturm Graz i 3. EL-kvalrunde)
- Lugano (indtræder i EL-gruppespil)
- Thun (møder Spartak Moskva i 3. EL-kvalrunde)
- Luzern (møder KI Klaksvik i 2. EL-kvalrunde, møder vinderen af Espanyol vs. Stjarnan i evt. 3. runde)
11. pladsen garanterer:
- Mesterholdet i CL-gruppespil, så længe CL-vinderen er kvalificeret i forvejen.
- Sølvvinderen i minimum EL-gruppespil
- Pokalvinderen i EL-gruppespil
12. pladsen garanterer:
- Mesterhold i minimum EL-gruppespil
- Pokalvinderen i EL-gruppespil
13. pladsen garanterer:
- Mesterhold i minimum EL-gruppespil, så længe CL-vinderen er kvalificeret i forvejen.